etkin haber

147

HABER MERKEZİ

9 ayda 7 bin 955 işçi zehirlendi

İSİG, Türkiye'de son 9 ayda en az 57 zehirlenme olayından en az 11 bin 649 kişi gıdadan zehirlendi ve 6 kişi hayatını kaybetti. Zehirlenenlerden 7 bin 955'inin işçi olduğu ve bunların 8 bin 177'sinin işyerinde zehirlendiği belirtildi.

- Cumartesi - 6 Ekim 2018 - 12:50
İşçi Sağlığı ve İş Güveniği Meclisi (İSİG), 2018 yılının ilk dokuz ayına dair gıda zehirlenmeleri ve işçilerin yeterli-dengeli-sağlıklı beslenmesine ilişkin rapor yayınladı.
 
Raporda şu ifadelere yer verildi:
"İşçi sağlığının önemli bir göstergesi beslenme, işyerinde beslenme ne kadar önemli olabilir? Yüksekten düşme sonucu sakat kalan bir çalışanımızın ifadesi şu şekilde 'bugün öğlen yemek gelmedi'. Bunu çok sık duyarız ancak düşmeyle bağını belki kurmuyoruz. İş kazalarının en yoğun gerçekleştiği zaman diliminden birinin işe başlanılan birinci saat olduğu pek çok araştırmada görülüyor. Yapılmayan ya da yetersiz ve dengesiz yapılmış kahvaltının zihinsel ve bedensel konsantrasyonu etkilediği yapılan araştırmalardan biliniyor.
 
"Ülkemiz genelinde büyük işyerlerinde yemek firmaları tarafından yemek dağıtımı yapılmaktadır. Ancak bu firmaların denetimleri yetkin kadrolar tarafından yapılıyor mu?"
 
Asgari ücretin brüt 2 bin 29 TL, net olarak bin 603 TL olduğu düşünülünce bir işçi ve ailesinin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi için gıdaya erişim hakkının nasıl engellendiğinin de ortaya çıktığı belirtilen raporda, "Gıdaya erişim hakkı beslenme açısından ele alındığı için sağlıklı gıdayı ifade edecektir. Peki bu kadar düşük gelir düzeyiyle bunun olabilirliği var mıdır?" diye soruldu.
 
Sömürü düzeninin; beslenmedeki rolününün daha fazla incelenmesiyle zehirlenmelerle karşılaşılacağı vurgulanan raporda, "Zehirlenme; zehirli maddenin veya maddelerin vücuda girmesi sonucunda kişinin sağlığının bozulmasıdır" diye tanımlandı.
 
Türkiye'de son 9 ayda en az 57 zehirlenme olayı görüldüğü kaydedilen raporda, "En az 11 bin 649 kişi gıdadan zehirlenmiş ve 6 insanımızda ölmüştür. İşçi arkadaşlarımızın sayısı 7 bin 955 iken, 8 bin 177 kişi işyerinde zehirlenmiştir. Eğitim için gönderdiğimiz öğrencilerimiz gerek üniversite yerleşkelerinde ve gerekse yurtlarda gıda zehirlenmesi geçirmiştir. 706 öğrencimizin zehirlenmiş olması, kamu kurumlarının da özel kurumlardan farklı olmadığını göstermektedir. Kışlada 54 asker, genelde 890 kişi zehirlenme vakası ile hastanede tedavi edilmiştir. 1211 vatandaşımız da gıda zehirlenmesi yaşamıştır" diye belirtildi.
 
Zehirlenme vakalarının yüzde 70'i işyerinde gerçekleşirken vakaların yüzde 15'inin kamu kurumlarında meydana geldiğine dikkat çekilen raporda, "Zehirlenme vakalarının yüzde 91'i firmalar tarafından temin edilen gıdalardan kaynaklandığı ve yüzde 9'unun dışarıdan temin edildiği gözden kaçırılmamalıdır" diye vurgulandı.
 
İSİG raporunda şunlar belirtildi:
"Sonuçta bozulma, kontrolsüz üretim aşamalarından kaynaklı vb. şekillerde kimyasal madde veya maddeler bulaşan gıdalar bizlere daha çok para kazanmak için yedirilmektedir. Bizler beslenme konusunun ne kadar önemli olduğunun altını çizerek sağlıklı gıdaya ulaşma hakkımıza örgütlenerek sahip çıkmalıyız."